Często spotykany termin „choroba niedokrwienna serca” (ang. IHD) to tak naprawdę zespół wielu jednostek chorobowych dotyczących najważniejszego ludzkiego mięśnia. W grupie tej znajduje się m.in. dławica piersiowa, arytmia serca, zawał.

Anatomia udaru mózgu

Wspólną cechą IHD jest miażdżyca naczyń wieńcowych, przez które do serca trafiają tlen i substancje pokarmowe. Stopniowo zwęża się światło tych naczyń. W efekcie serce staje się coraz gorzej odżywione, mniej wydolne, co objawia się szeregiem problemów. Szybciej się męczymy, stajemy się wrażliwi na zimno (gorsze krążenie).

Miażdżyca może objąć również tętnice doprowadzające tlen i substancje pokarmowe do mózgu. Skutkiem tego są problemy ze wzrokiem, słuchem, pamięcią, koncentracją. Pogarsza się sprawność intelektualna.

Z czasem odkładanie się blaszek miażdżycowych może całkowicie zablokować przepływ krwi przez dane miejsce. Pozbawiona tlenu i pokarmu komórka mózgowa umiera, czyli ulega zawałowi (udar niedokrwienny). Niekiedy w wyniku napierania krwi na zatkane światło naczynia może dojść do jego rozerwania, czyli wylewu krwi (udar krwotoczny).

Konsekwencje obu rodzajów udaru są poważne. Najczęściej w ich wyniku dochodzi do zaburzeń ruchowych (paraliż), psychicznych i uszkodzenia aparatu mowy. Przeważnie są to zmiany nieodwracalne.

pektyny w płynie

Wystarczy 15 g dziennie

Jak się przed tym bronić? Trzeba prowadzić zdrowy tryb życia, czyli unikać alkoholu, papierosów, stresu. Ważna jest aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Do planu żywieniowego warto włączyć pektyny, które pomogą zredukować poziom złego cholesterolu odpowiedzialnego za tworzenie się zatorów żylnych i tętniczych.

Badanie hipolipemizujące wykazało, że wzbogacenie jadłospisu o błonnik (pektyny są jego rozpuszczalną odmianą), zredukowało u pacjentów stężenie cholesterolu LDL o ponad 13 proc., a trójglicerydów o prawie 27 proc. Jak to się stało?

Włókno pokarmowe wiąże cząsteczki cholesterolu i przenosi je z krwi do jelita grubego, gdzie formuje się stolec. Następnie wraz z nim są one usuwane z organizmu. Dowiedziono, że spożywanie 15 g pektyn dziennie, pozwala zmniejszyć zawartość cholesteryny o 30 proc.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter